Strona g³ówna Forum

Motoryzacyjne >> Daewoo Tico

Pages: 1 | 2 | >> (show all)
Kacper
Obserwator

Reged: 25/07/2004
Loc: Końskie
płukanie układu chłodzenia
      #695191 - 09/10/2006 22:15

Witam wszystkich.
Od pewnego czasu zaobserwowałem w swoim Tikaczu nadmierne grzanie silnika. Bardzo często włącza sie wentylator. wcześniej tego nie było. W sobotę postanowiłem oczyścić zbiorniczek wyrównawczy bo nie widziałem poziomu płynu. Gdy go wymontowałem zauważyłem, że ścianki wenątrz pokryte są grubą warstwą czegoś co przypomina kamień w czajniku. Ten niby kamień bardziej przypominał szlam w kolorze kawy z mlekiem. Zacząłem szukać pomocy. Ktoś podpowiedział mi żebym spuścił cały płyn z układu i zalał czystym octem na kilka godzin, poczym kilka razy wypłukał układ wodą destylowaną.
Moje pytanie do Was:
Czy ktoś kiedykolwiek używał octu do odkamieniania układu chłodzenia? Czym to może grozić?

Z doświadczenia wiem, że ocet nie szkodzi elementom gumowym, a kamień rozpuszcza idealnie - zawsze używam octu do odkamieniania ekspresu do kawy i dzbanków bezprzewodowych.

Z góry przepraszam jesli ten temat był poruszany. Szukałem i niestety nie znalazłem.

Licze na waszą pomoc.
Pzdrawiam
Kacper

--------------------
Pomagajmy sobie zamiast rwać się do szabel
barli@plusnet.pl
barli_1972@o2.pl

Post Extras: Print Post   Remind Me!   Notify Moderator  
Mantik
Junior

Reged: 26/09/2005
Loc: Sieradz
Re: płukanie układu chłodzenia [Re: Kacper]
      #695216 - 09/10/2006 22:59

Witam. To trudne pytanie na które nie ma jednoznaczej odpowiedzi. Jeśli układ chłodzenia był zalany zwykłą wodą w skutek czego pod wpływem temperatury wytrącił się węglan wapnia (kamień) to ocet (jako kwas) może złatwić sprawę. Trzeba tylko pamiętać o dokładnym wypłukaniu układu. Ale jesli układ był zalany płynem chłodniczym to już chyba inna sprawa. Płyn chłodniczy ma w sobie inne związki, które zbiegiem czasu (gdy np. nie był regularnie wymieniany) mogą się osadzać na ściankach chłodnicy i innych elementach ukłądu chłodzenia. Dlatego lepiej chyba użyć jakiegoś z dostępnych w handlu środków do płukania. Taki środek użyłem w zeszłym roku, a muszę przyznać, że chłodnica była pokryta od wewnątrz dość grubą warstwą białego osadu. Płukałem dwukrotnie wodą destylowaną z tym srodkiem i dwukrotnie wodą destylowaną bez środka. Chłodnica była jak nówka.
Pozdrawiam.

--------------------
W życiu piękne są z Tico chwile... la la la

somebody101
Znajomy

Reged: 24/06/2006
Loc: Jastrzębie Zdrój
Re: płukanie układu chłodzenia [Re: Mantik]
      #695537 - 10/10/2006 17:45

> Dlatego lepiej chyba użyć jakiegoś z dostępnych w handlu środków do płukania.

nie lej w zyciu do chlodnicy zadnych plynow do czyszczenia, oczysci ci to z kamienia i innych rzeczy ale przy okazji zje ci wszystko co napotka na swojej drodze, duze prawdopodobienstwo jest ze chlodnica ci sie rozcieknie (znam osobiscie 2 takie przypadki - jedno auto 6 letnie, drugie 13 letnie) a jak bedziesz mial jeszcze mniej szczescia to wiecej szkod narobi

--------------------
CZARNY GS '93

LPGLPG

stach
Advocatus diaboli

Reged: 27/08/2005
Loc: dolnośląskie...
Re: płukanie układu chłodzenia [Re: somebody101]
      #695541 - 10/10/2006 17:58

> nie lej w zyciu do chlodnicy zadnych plynow do czyszczenia, oczysci ci to z kamienia i innych

Ja też chłodnicę płuczę tylko wodą przegotowaną lub destylowaną.
Nie leję żadnych "wynalazków."
Ba,nawet jeżdżę na wodzie.[Oczywiście nie w zimie.]

--------------------

bratdalton
Czytelnik

Reged: 13/08/2006
Loc: Stalowa Wola
Re: płukanie układu chłodzenia [Re: stach]
      #695583 - 10/10/2006 19:58

>

> Ja też chłodnicę płuczę tylko wodą przegotowaną lub destylowaną.

> Nie leję żadnych "wynalazków."

> Ba,nawet jeżdżę na wodzie.[Oczywiście nie w zimie.]

Witam . Ja bym nie radził wlewać octu do układu - bo to jest kwas który niszczy metal ( ja octu używam czasami do odrdzewiania ) . Po kupnie tikacza też miałem zasyfiony zbiorniczek i doszłem do wniosku że należy coś z tym zrobić . Czyściłem układ chłodniczy wodą z dodatkiem płynu do płukania układów chodniczych ( dostępny w każdym sklepie motoryzacyjnym ) . Problem jest tylko taki że płyn chłodniczy nidy nie chce zlecieć do końca z układu. Pozdr.

Sharky
Specjalista :)

Reged: 01/03/2003
Loc: Szczecin
      #695593 - 10/10/2006 20:22

> Moje pytanie do Was:
> Czy ktoś kiedykolwiek używał octu do odkamieniania układu chłodzenia? Czym to może grozić?

Zastanawiam się, dlaczego chcesz używać ocet, skoro w handlu dostępne są odpowiednie środki do płukania układów chłodzenia i to w cenie poniżej 10zł.
Moim zdaniem szkoda ryzykować i lepiej poświęcić te 10zł niż martwić się, co będzie po stosowaniu octu.

--------------------

Kacper
Obserwator

Re: płukanie układu chłodzenia [Re: bratdalton]
      #695595 - 10/10/2006 20:24

>Witam
bardzo dziekuję za odpowiedzi. Przyznam, że teraz jestem skołowany. Muszę coś z tym zrobić bo układ jest strasznie zamulony. Wcześniejszy własciciel jeździł chyba na wodzie bo jak kupiłem auto to gość powiedział, żebym dolał sobie wody bo w chłodnicy niema żadnego płynu. Wymianę zrobiłem w stacji obsługi i nie widziałem co było w układzie. Jedno jest pewne, w stacji przy wymianie nie płukali układu tylko wypuscili starą ciecz i wlali nową.
Bardzo prosze o dalsze sugestje i doświadczenia.
Jakiekolwiek czynności podejme w sobotę, więc mam jeszcze czas na zastanowienie.
Jesli chodzi o rozszczelnienie chłodnicy, to licze się z tym bo była lutowana (teraz nie cieknie). Obawiam sie bardzo o uszczelke pod głowicą.
jeszcze raz dzieuje za odpowiedzi i prosze o wiecej.
Pozdrawiam
Kacper

--------------------
barli@plusnet.pl
barli_1972@o2.pl

Sharky

#695597 - 10/10/2006 20:28

> nie lej w zyciu do chlodnicy zadnych plynow do czyszczenia, oczysci ci to z kamienia i innych rzeczy ale przy okazji
> zje ci wszystko co napotka na swojej drodze, duze prawdopodobienstwo jest ze chlodnica ci sie rozcieknie (znam
> osobiscie 2 takie przypadki - jedno auto 6 letnie, drugie 13 letnie) a jak bedziesz mial jeszcze mniej
> szczescia to wiecej szkod narobi

W ciągu 5 lat 2 razy płukałem układ chłodzenia w Tico i nie zaobserwowałem żadnych wycieków.
Zaobserwowałem natomiast, że podczas pierwszego płukania pozbyłem się mnóstwo ceglastego szlamu i dużo syfu.
Tak więc jestem zadowolony i kto wie, może następnym razem również użyję tego środka.

--------------------

Kacper
Obserwator

Re: płukanie układu chłodzenia [Re: Sharky]
      #695598 - 10/10/2006 20:28

Witaj
Nie wiedziałem, że środki do płukania są takie tanie.
Koledzy pisali, że ten nalot to nie koniecznie jest kamień, a może to być osad z płynu chłodniczego. Jesli tak jest to masz racje, że lepiej zastosować płyn do czyszczenia.
Czy masz jakies konkretne sugestje co do marki płynu czyszczącego i koncentratu chłodzącego???
Dzieki za zainteresowanie.
Kacper

--------------------
barli@plusnet.pl
barli_1972@o2.pl

Artik
Junior

Reged: 03/01/2004
Loc: Warszawa
      #695600 - 10/10/2006 20:29

Jak kiedyś tak, DOKŁADNIE (kilkakrotnie) przeczyściłem układ chłodzenia-dopiero co kupilem samochód i wymieniałem wszystkie płyny- to okazało się że rozszczelniłem układ chłodzenia.Poprzednik wlał prawdopodobnie płyn uszczelniający chłodnicę(zbiorniczek wyrównawczy pełny był jakiejś mazi i osadu).
Może masz podobnie?

Sharky

#695604 - 10/10/2006 20:34

> .. Problem jest tylko taki że płyn chłodniczy nidy nie chce zlecieć do końca z układu.

Jeżeli tylko silnik rozgrzeje się do momentu włączenia wentylatora chłodnicy i w tym momencie odłaczy się wąż od spodu chłodnicy, to praktycznie cały płyn chłodzący powinien zlecieć. Późniejsze kilkakrotne płukanie powinno skutecznie przemyć cały układ chłodzenia.

--------------------

Kacper
Obserwator

Re: płukanie układu chłodzenia [Re: Artik]
      #695605 - 10/10/2006 20:36

> chłodnicę(zbiorniczek wyrównawczy pełny był jakiejś
> mazi i osadu).
> Może masz podobnie?

Witaj
Mój zbiorniczek był pokryty czymś w rodzaju gliniastego błota w kolorze kamienia (kawa z mlekiem). Jeśli chodzi o zastosowanie płynu uszczelniającego, to myslę, że jesli wyjdą jakieś nieszczelności to trzeba będzie naprawic je jak należy, a nie stosować półśrodki w postaci płynu uszczelniajacego.
Podsumowując wydaje mi sie, że zastosowanie płynu do czyszczenia układów chłodniczych ma pierwsze miejsce.
Za jest 4 osoby
Przeciw 2

Dzieki za odpowiedź

--------------------
barli@plusnet.pl
barli_1972@o2.pl

Kacper
Obserwator

#695606 - 10/10/2006 20:38

> Jeżeli tylko silnik rozgrzeje się do momentu włączenia
> wentylatora chłodnicy i w tym momencie odłaczy się
> wąż od spodu chłodnicy, to praktycznie cały płyn
> chłodzący powinien zlecieć. Późniejsze kilkakrotne
> płukanie powinno skutecznie przemyć cały układ
> chłodzenia.

A co sądzisz o moim może głupim pomyśle, żeby w górny wąż wpompowywać powietrze za pomocą wylotu odkurzacza, a dolnym zejdzie resztka wody???

--------------------
barli@plusnet.pl
barli_1972@o2.pl

stach
Advocatus diaboli

Reged: 27/08/2005
Loc: dolnośląskie...
      #695610 - 10/10/2006 20:46

> A co sądzisz o moim może głupim pomyśle, żeby w górny wąż wpompowywać powietrze za pomocą wylotu
> odkurzacza, a dolnym zejdzie resztka wody???

Ja przykładałem usta do odkręconej chłodnicy i po prostu silnie dmuchałem.Ale zeszło najwyżej parę kropel więcej po tym eksperymencie.
Wystarczy nagrzać silnik aż górny,gruby wąż od chłodnicy zrobi się ciepły,co oznacza otwarcie termostatu.Wtedy odłączamy wąż gumowy na dole chłodnicy i wszystka ciecz powinna zlecieć z układu chłodzenia.

--------------------

Sharky

#695613 - 10/10/2006 20:54

> A co sądzisz o moim może głupim pomyśle, żeby w górny wąż wpompowywać powietrze za pomocą wylotu odkurzacza, a
> dolnym zejdzie resztka wody???

To nie ma sensu, bo tak naprawdę całe ciśnienie pójdzie w chłodnicę, z której i tak grawitacyjnie wyleci ciecz chłodząca.
Zastosuj płyn do odkamieniania kupiony w sklepie MOTO (najlepiej znanej firmy, choć niekoniecznie), po czym zastosuj się do podanych na opakowaniu zaleceniom. Najważniejsze, aby po stosowaniu takiego płynu tak długo płukać cały układ wodą zdemineralizowaną (najlepiej), aż wylatująca woda będzie klarowna i przezroczysta. W moim przypadku płukałem wodą chyba z 7 razy, ale za to po tym wylatująca woda była już czysta.

--------------------

Kacper
Obserwator

Re: płukanie układu chłodzenia [Re: stach]
      #695632 - 10/10/2006 21:14

Dzięki za odpowiedź.
wszystko ładnie. Zaczyna mi sie rysować klarowny obraz tego co mam zrobić.
Jednak nadal prosze o podpowiedzi.
Pozdrawiam
Kacper

--------------------
barli@plusnet.pl
barli_1972@o2.pl

Levy007
Kumpel

Reged: 21/08/2006
Loc: Solec Kujawski
      #695685 - 10/10/2006 22:46

racja

bratdalton
Czytelnik

#695751 - 11/10/2006 07:37

> bardzo dziekuję za odpowiedzi. Przyznam, że teraz jestem skołowany. Muszę coś z tym zrobić bo
> układ jest strasznie zamulony. Wcześniejszy własciciel jeździł chyba na wodzie bo jak
> kupiłem auto to gość powiedział, żebym dolał sobie wody bo w chłodnicy niema żadnego płynu.
> Wymianę zrobiłem w stacji obsługi i nie widziałem co było w układzie. Jedno jest pewne, w
> stacji przy wymianie nie płukali układu tylko wypuscili starą ciecz i wlali nową.
> Bardzo prosze o dalsze sugestje i doświadczenia.
> Jakiekolwiek czynności podejme w sobotę, więc mam jeszcze czas na zastanowienie.
> Jesli chodzi o rozszczelnienie chłodnicy, to licze się z tym bo była lutowana (teraz nie
> cieknie). Obawiam sie bardzo o uszczelke pod głowicą.
> jeszcze raz dzieuje za odpowiedzi i prosze o wiecej.
> Pozdrawiam
> Kacper

Witam . Sharky ma rację że po rozgrzaniu silnika termostat otwera się i cała ciecz powinna zlecieć , ale uważaj, bo ja przy takiej operacji ( zdejmowałem wąż ) trocze sobie łapy poparzyłem gorącym płynem - więc radze zdejmować dolny wąż bardzo ostrożnie. Pozdr.

pawel_kaz
Znajomy

Reged: 04/09/2006
Loc: Żagań
      #695752 - 11/10/2006 07:47

> Zastosuj płyn do odkamieniania kupiony w sklepie MOTO (najlepiej znanej firmy, choć
> niekoniecznie), po czym zastosuj się do podanych na opakowaniu zaleceniom.

Valvoline Radiator Flush (jak sie czlowiek dobrze zakreci to i za 17 zl kupi).

Tylko w instrukcji jest taki zapis "...należy zawartość butelki wlać do chłodnicy (nie do zbiornika wyrównawczego)..." - w Tico OK a w innych samochodach?

--------------------
Tico DX 1993 tylko Pb
MB 124 300D 1991 sedan
Fiesta Mk3 1.1i CLX 1990

Kacper
Obserwator

Re: płukanie układu chłodzenia [Re: pawel_kaz]
      #695940 - 11/10/2006 18:07

Dziekuje za podpowiedź.
Jakiej objetości są zwykle płyny do płukania układu chłodzenia?

Kacper

--------------------
barli@plusnet.pl
barli_1972@o2.pl

kino
Obserwator

Reged: 19/03/2004
Loc: Lublin
      #695960 - 11/10/2006 19:24

Dodatkowo zbiorniczek mozna wyciagnac nasypac troche piasku i nalac troche wody, potrzasnac i wyglada jak nowy.

ticott
Kumpel

Reged: 29/05/2006
Loc: Zjednoczone Emiraty Warszawski...
Re: płukanie układu chłodzenia [Re: kino]
      #695963 - 11/10/2006 19:27

> Dodatkowo zbiorniczek mozna wyciagnac nasypac troche piasku i nalac troche wody, potrzasnac i
> wyglada jak nowy.

No i dokładnie wypłukać,rzecz jasna

--------------------
$ Ticuś WT 0.8 SX 41KM <-> Maur WU 1.4 109KM $

leoModerator
Porucznik Borewicz

Reged: 23/07/2004
Loc: niewielkie...
      #696000 - 11/10/2006 21:16

> Witam . Sharky ma rację że po rozgrzaniu silnika termostat otwera się i cała
> ciecz powinna zlecieć , ale uważaj, bo ja przy takiej operacji (
> zdejmowałem wąż ) trocze sobie łapy poparzyłem gorącym płynem - więc
> radze zdejmować dolny wąż bardzo ostrożnie. Pozdr.

Należy pamiętać też, aby bardzo ostrożnie i z wyczuciem obchodzić się z korkiem chłodnicy przy ciepłym silniku.
W latach 80-tych rzadkością były płyny do płukania. Płukaliśmy układ w dużym fiacie kolegi za pomocą sody kaustycznej. Po jeździe próbnej delikatnie chciałem poluzować korek - wystarczyło lekkie przekręcenie i korek wraz z roztworem sody wywaliło do góry. Poparzoną taką mieszanką łapę leczyłem ze 2 miesiące... Za to teraz pamiętam, co to znaczy wykręcanie korka przy gorącym silniku.

--------------------
Miałeś PROBLEM?
Opisałeś go na FORUM?
Próbowano Ci POMÓC?
- - - - - - - - - - - - - - - - -
WRÓĆ do swego wątku i napisz o ROZWIĄZANIU - tak pomożesz innym.

Kacper
Obserwator

Re: płukanie układu chłodzenia [Re: leo]
      #696363 - 12/10/2006 18:46

Witam
Dzięki za przypomnienie
Będę uważał na korek. Tak wogóle to boje sie odpinac wąż od chłodnicy, bo jak znam życie to sie poparzę.

PANOWIE
mam jedno wazne pytanie:
Do płukania chłodnicy kupiłem srodek K2 RADIATOR FLUSH. Na etykiecie napisane jest:
1.Preparat wlać do zimnej chłodnicy
Czy mam to rozumieć, ze najpierw powinienem upuscić 400 ml płynu z chłodnicy??? Taka jest objetość butelki K2.
A moze wypuscic stary płyn, zalać układ wodą i dolać preparatu??? No bo chyba nie zalewć całego układu preparatem K2 ??? za 400ml zapłaciłem 10PLN to za 4litry - o mój Boże?!?!?

Poradźcie prosze jak to sie prawidłowo robi.

Licze na pomoc.
Pozdrawiam
Kacper

--------------------
barli@plusnet.pl
barli_1972@o2.pl

bratdalton
Czytelnik

#696371 - 12/10/2006 19:07

Witam . Wpierw należy spóścić całkowicie stary płyn z układu ,założyć z wąż dolny do chłodnicy , następnie rozczeńczyć ( w jakimś naczyniu ) ten preparat który kupiłeś z wodą , zalać nim uklad przez chłodnicę ( korek wlewu) , pózniej powinieneś przejechać się tak samochodem kilka minut (tu może być różnie z tym czasem więc przeczytaj instrukcję na opakowaniu preparatu ) , a następnie należy znowu odkręcic dolny wąz i spóścić cały roztwór preparatu z układu chłodzienia . Pozdr.

bratdalton
Czytelnik

#696375 - 12/10/2006 19:19

>Z tym wlewaniem do zimnej chłodnicy płynu chodzi o to abyś nie wlał zimniej wody do gorącego silnika bo coś może w nim popękać od szybkiego schłodzenia metalu. Płyn do czyszczenia to zazwyczaj koncentrat - do rozcieńczania z wodą .
Wpierw należy spóścić całkowicie stary płyn z układu ,założyć z wąż dolny do chłodnicy ,
> następnie rozczeńczyć ( w jakimś naczyniu ) ten preparat który kupiłeś z wodą , zalać nim
> uklad przez chłodnicę ( korek wlewu) , pózniej powinieneś przejechać się tak samochodem
> kilka minut (tu może być różnie z tym czasem więc przeczytaj instrukcję na opakowaniu
> preparatu ) , a następnie należy znowu odkręcic dolny wąz i spóścić cały roztwór preparatu
> z układu chłodzienia .Zwróć uwagę co z układu zleciało - czy ciecz czyszcząca wypływająca jest w miarę przejrzysta - jeżeli nie pasowało by powtórzyć czyszczenie . Pozdr

somebody101
Znajomy

Reged: 24/06/2006
Loc: Jastrzębie Zdrój
      #696377 - 12/10/2006 19:20

> Witam . Wpierw należy spóścić całkowicie stary płyn z układu ,założyć z wąż dolny do chłodnicy ,
> następnie rozczeńczyć ( w jakimś naczyniu ) ten preparat który kupiłeś z wodą , zalać nim
> uklad przez chłodnicę ( korek wlewu) , pózniej powinieneś przejechać się tak samochodem
> kilka minut (tu może być różnie z tym czasem więc przeczytaj instrukcję na opakowaniu
> preparatu ) , a następnie należy znowu odkręcic dolny wąz i spóścić cały roztwór preparatu
> z układu chłodzienia . Pozdr.

po tym zabiegu wlaczyc www.allegro.pl lub pytac w sklepach o nowa chlodnice

--------------------
CZARNY GS '93

LPGLPG

bratdalton
Czytelnik

#696382 - 12/10/2006 19:29

> po tym zabiegu wlaczyc www.allegro.pl lub pytac w sklepach o nowa chlodnice

To co radzisz ? jeżdzić z tym syfem aż się będzie płyn gotował ? Ja jakoś tak czyściłem układ i wcale mi się chłodnica nie rozleciała . , jak się leje wodę do chłodnicy ( kolega tak robił , jeżdził w lecie na wodzie ) no to korozja postępuje szybciej i nie trzeba czyszczenia aby chłodnica padła po 10 latach użytkowania . Pozdr.

Sharky

#696465 - 12/10/2006 22:52

> po tym zabiegu wlaczyc www.allegro.pl lub pytac w sklepach o nowa chlodnice

Jak pisałem, płukanie układu chłodzenia robiłem dwa razy, a samochód ma teraz 10 lat i jakoś nic nie cieknie.
Po co mam szukać nowej chłodnicy

Z drugiej strony, jeżeli takie płukanie ujawni nieszczelności, to chyba lepiej i w porę temu zaradzić, niż jeździć na układzie uszczelnionym tylko szlamem i kamieniem kotłowym

--------------------

Kacper
Obserwator

Podsumowanie [Re: Kacper]
      #697181 - 14/10/2006 20:32

Witam wszystkich
Dziś wykonałem odkamienianie i czyszczenie układu chłodzacego za pomocą płynu K2 RADIATOR FLUSH.
Potem pieciokrotnie przepłukałem układ wodą destylowaną.
Po tych czynnościach chłodnica lekko sie rozszczelniła. Po rozgrzaniu i przy zamknietym korku wlewu, woda lekko wyciekała gdzieś z użebrowania.
Zalałem układ roztworem 1:1 koncentratu K2 KULER i dodałem płyn uszczelniający GUNK RADIATOR SALER AND STOP LEAK.
Po zalaniu silnik pracował 15min i wycieki stopniowo malały. Potem przejechałem 20km do domu i po sprawdzeniu poziomu płynu w chłodnicy, nie stwierdziłem ubytków - również w zbiorniczku wyrównawczym.

Ciekawe co bedzie dalej.

Dziekuje za wszystkie podpowiedzi - wiele mi pomogły.
Pozdrawiam
Kacper

--------------------
barli@plusnet.pl
barli_1972@o2.pl

Pages: 1 | 2 | >> (show all)

Extra information
0 registered and 374712 anonymous users are browsing this forum.

Moderator:  leo 

Print Topic

Forum Permissions
      You cannot start new topics
      You cannot reply to topics
      HTML is disabled
      UBBCode is enabled

Rating:
Topic views: 14933

Rate this topic

Jump to